Tuesday 24 February 2009

Αστέρας Τρίπολης - ΑΕΚ 0-1

22-02-2009
Η ΑΕΚ πέρασε με νίκη απο την Τρίπολη, καθώς επικράτησε με 1-0 του Αστέρα. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε ο Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς με κεφαλιά στο 84'.

Thursday 19 February 2009

Sk. Ξάνθη - ΑΕΚ 2-1

Την ήττα με 2-1 γνώρισε η ΑΕΚ στο πρώτο παιχνίδι του Κυπέλλου Ελλάδος με την Skoda Ξάνθη στα Πηγάδια. Το μοναδικό γκολ για την ΑΕΚ σημείωσε ο Ismael Blanco έπειτα απο λανθασμένη υπόδειξη πέναλτι στο 5ο λεπτό.

ΑΕΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 75-95

Δυνατά ξεκίνησε η ΑΕΚ και προηγήθηκε με 17-11 χάρη σε τρίποντες "βόμβες" που εξαπέλυσαν οι "κιτρινόμαυροι". Επακολούθησαν άστοχα σουτ, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να πάρουν το προβάδισμα (20-23). Ξεσήκωσε στα οκτώ λεπτά του 10λεπτου τους φιλάθλους η ΑΕΚ, που προηγήθηκε με 30-25, με "αιχμή" τον Χατζή. Οι "κιτρινόμαυροι" πίεσαν στην άμυνα και "έκλεψαν" μπάλες, χαρίζοντας σκορ και θέαμα. Το παιχνίδι έληξε ισόπαλο (41-41), με τους Παπανικολάου (13), Χατζή (9) να είναι οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας μας και τον Τόμπσον να σημειώνει 2/3 τρίποντα αν και έπαιξε μόλις οκτώ λεπτά λόγω δύο φάουλ που του χρέωσαν οι διαιτητές. Από τον Ολυμπιακό ο Μπουρούσης σημείωσε 20 πόντους. Κάτι η αμυντική αδράνεια, κάτι οι άστοχες επιθετικές προσπάθειες των "κιτρινόμαυρων" και οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 26-9 με συνέπεια να προηγηθούν με 67-52. Ο αγώνας διακόπηκε από κάποια μπουκάλια που έπεσαν στον αγωνιστικό χώρο (31ο) και οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στα αποδυτήρια, ενώ οι διαιτητές απείλησαν ότι θα διακόψουν την αναμέτρηση.
Τα δεκάλεπτα: 20-23, 41-41, 54-70, 75-95
ΑΕΚ (Κώστας Φλεβαράκης): Κυριακόπουλος, Ταπούτος 3 (1τρ.), Βασιλόπουλος, Παπανικολάου 13 (1τρ.), Τόμπσον 13 (3τρ.), Χατζής 20 (2τρ.), Δορκοφίκης 7 (2τρ.), Κίκερπιλ 5 (1τρ.), Μπράιαντ 7, Άντερσεν 5, Νέμεθ.
Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 3 (1τρ., 6ασ.), Πελεκάνος 5, Πρίντεζης 8, Βούιτσιτς 14, Μιλόσεβιτς 2, Μπουρούσης 25 (3τρ., 11ρ.), Χαλπερίν 7 (1τρ.), Γκριρ 7 (1τρ.), Έρτσεγκ 6 (1τρ.), Βασιλόπουλος 8 (2τρ.), Τεόντοσιτς 10 (1τρ.).

Monday 16 February 2009

ΑΕΚ-Θρασύβουλος 1-0

Μία ημέρα πριν συμπληρώσει το 18ο έτος της ζωής του, στην πρώτη του εμφάνιση στη Σούπερ Λιγκ, ο Παναγιώτης Ταχτσίδης λύτρωσε την ΑΕΚ με γκολ στο 93' και έδωσε τη νίκη κόντρα στον Θρασύβουλο.

Η εικόνα της Ένωσης θύμισε κάτι από τον πρώτο γύρο με πολλές λάθος μεταβιβάσεις από την μεσαία γραμμή και χωρίς κλασικές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Πεσάνια. Όταν άρχισαν οι αποδοκιμασίες στο ΟΑΚΑ οι παίκτες “ξύπνησαν” και προς το τέλος του αγώνα πίεσαν, έχασαν ευκαιρίες και πέτυχαν το γκολ στα τελευταία λεπτά.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ - ΑΕΚ 74-82

Η ΑΕΚ κατέβηκε στο παιχνίδι άκρως διαβασμένη, οι "κιτρινόμαυροι" ήξεραν τι ζητούσαν στον αγωνιστικό χώρο και παρά τα προβλήματα που αντιμετώπιζε (Μπράιαντ, Νέμεθ) κέρδισε με 82-74 τον Πανελλήνιο μέσα στην έδρα του. Κάθε άλλο τυχαίο θεωρείται το τελικό σκορ, δεδομένου ότι οι παίκτες του Φλεβαράκη διέθετε στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ και μάλιστα, με διαφορά πάνω από δέκα πόντους. Ο Πανελλήνιος προσπάθησε στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, η ΑΕΚ ήταν σαφώς ανώτερη, λειτουργούσε με υποδειγματικό τρόπο και κέρδισε σχετικά εύκολα. Όλοι οι "κιτρινόμαυροι" πήγαν καλά, αλλά ιδιαίτερη μνεία πρέπει να κάνουμε στους Νέμεθ και Ταπούτο οι οποίοι ήταν οι πρωταγωνιστές του τετάρτου δεκαλέπτου.
Ο Νέμεθ έκανε το 66-71, ο Γκράντι ευστόχησε σε δύο βολές αλλά αστόχησαν σε 4 συνεχόμενες λόγω της πίεσης και του άγχους που τους δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι. Ο Νέμεθ με ακόμα ένα τρίποντο έδωσε "αέρα" επτά πόντων στην ΑΕΚ (68-75) σχεδόν ένα λεπτό πριν τη λήξη. Αυτό ήταν... Η Ένωση πήρε μια σημαντική νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 17-22, 33-42, 57-56, 74-82
Πανελλήνιος (Ζούρος): Όστοϊτς 9, Παπαμακάριος 7 (1), Καλαϊτζίδης, Καλαϊτζής 3, Νιούλεϊ 11 (1), Νάτζφεϊ, Πέτροβιτς 3, Γκράντι 18 (2), Γκόλεματς 9, Ραντένοβιτς 14 (1)
ΑΕΚ (Φλεβαράκης): Κυριακόπουλος 2, Ταπούτος 11 (2), Βασιλόπουλος, Παπανικολάου 5, Τόμπσον 8 (2), Χατζής 3, Δορκοφίκης 15 (2), Κίκερπιλ 4 (1), Μπράιαντ 7 (1), Άντερσεν 8, Νέμεθ 19 (3)

Tuesday 10 February 2009

60 χρόνια σιωπής! “Η αλήθεια δεν μπορεί να θαφτεί”

Λάρισα - ΑΕΚ 1-1

Δίχως νικητή τελείωσε η αναμέτρηση του Αλκαζάρ ανάμεσα στη Λάρισα και την ΑΕΚ. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1, σκορ το οποίο διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Η Λάρισα προηγήθηκε στο 89’ με τον Φωτάκη και η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 90’ με τον Τζιμπούρ.

ΑΕΚ - ΤΡΙΚΑΛΑ 69-67

Δυναμικό ξεκίνημα για την ΑΕΚ που προηγήθηκε με 13-4 χάρη στις τρίποντες βόμβες των "κιτρινόμαυρων", όμως η διαφορά μειώθηκε στους 4 πόντους ύστερα από δύο τρίποντα του Νικολαϊδη. Πολύ καλό μπάσκετ απέδωσε στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ και ξέφυγε στους δέκα πόντους διαφορά (40-30, 18ο). Οι "κιτρινόμαυροι" ήταν σαφώς ανώτεροι σε άμυνα και επίθεση. Παρ' ότι ξεκίνησε καλά στο τρίτο δεκάλεπτο η Ένωση, εν τούτοις, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο σκορ (54-51). Αιτία η αργές επιθέσεις των "κιτρινόμαυρων", που έγιναν υπό το καθεστώς άγχους και πίεσης.

Monday 2 February 2009

Για να θυμούνται μερικοί...

Tέλος ο Μπασινάς

Ο Μπασινάς αποτελεί παρελθόν για την ΑΕΚ στην εκπνοή της χειμερινής μεταγραφικής περιόδου. Ανακοινώθηκε από την Πόρτσμουθ και θα υπογράψει για 18 μήνες

O Άγγελος Μπασινάς βρίσκονταν σε συζητήσεις με την διοίκηση της ΠΑΕ ΑΕΚ, είχε στα χέρια του πρόταση της Πόρτσμουθ, και κατάφερε να ολοκληρώσει τη μετακίνησή του στην Αγγλία.

Ο Έλληνας διεθνής έψαχνε την τελευταία εβδομάδα την κατάλληλη πρόταση που θα του έδινε την ευκαιρία να αποχωρήσει από την Ένωση. Σε κάθε περίπτωση δεν προκύπτει από πουθενά πως η ενδεχόμενη αποχώρησή του ήρθε μετά από επιλογή της διοίκησης, αντίθετα όλα δείχνουν πως είναι καθαρά επιλογή του Μπασινά που φαίνεται πως ήθελε να αποχωρήσει από την ομάδα για μια σειρά από λόγους.

ΑΕΚ - Γαύροι 0-1

Την ήττα με σκορ 1-0 γνώρισε η ΑΕΚ στο σημερινό παιχνίδι με τον γαύρο, για την 20η αγωνιστική της Super League στο Ολυμπιακό Στάδιο. Η ΑΕΚ δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Γκαλέτι στο 5ο λεπτό.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΑΕΚ 88-67

Πολύ άσχημα ξεκίνησε η ΑΕΚ στον αγωνα με τον Πανιώνιο και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Ήταν απόλυτα λογικό η Ένωση να μην μπορεί ν' αναστρέψει την εις βάρος της κατάσταση. Η απουσία του Τρέβον Μπράιαντ ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής, ενώ οι "κιτρινόμαυροι" έδειξαν σημάδια κόπωσης.
Τα δεκάλεπτα: 25-9, 42-35, 62-42, 88-67
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ : Ξανθόπουλος 4, Τσβέτκοβιτς 19, Ζορόσκι 13, Γεωργαλής 4, Καλαμπόκης 2, Μάιλς 9, Κένταλ 10, Γιαννούλης 5, Μπάξτερ 14, Ντικούδης 5, Δρελιώζης 3
Α.Ε.Κ.: Κυριακόπουλος, Βασιλόπουλος 2, Παπανικολάου 16, Τόμπσον 9, Χατζής 13, Δορκοφίκης 2, Κίκερπιλ 2, Αντερσεν 13, Νέμεθ 7, Ταπούτος 3

Η Μακεδονία είναι μια και ΕΛΛΗΝΙΚΗ, το Κόσοβο ανήκει στη Σερβία...