Tuesday 10 March 2009

ΑΕΚ - ΑΡΗΣ 65-71

Χαλαρά ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ, με συνέπεια να βρεθεί πίσω με 20-23. Οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν αδυναμίες στην άμυνα, δίνοντας την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να αυξήσουν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους. Ο Κώστας Φλεβαράκης ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Μπράιαντ και Άντερσεν, ο οποίος είχε αντίπαλο τον Μπετς, ενώ καλή απόδοση είχε ο Δημήτρης Παπανικολάου. Ανέβασε την απόδοσή της η ΑΕΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο και ξέφυγε στο σκορ με 31-27. Οι Χατζής και Δορκοφίκης έδωσαν «πνοή» στην ομάδα, ενώ περιορίστηκε επιθετικά ο Μπετς. Η αυλαία του ημιχρόνου έπεσε με τον Άρη να προηγείται με 39-37 ύστερα από δύο βολές του Ηλιάδη. Η χαμηλή παραγωγικότητα της ΑΕΚ (6 πόντοι σε 10 λεπτά) της στέρησε την πρωτοπορία στο σκορ, καθώς βρέθηκε πίσω με 54-43. Οί φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια αυτή και ξέφυγαν.

Η Μακεδονία είναι μια και ΕΛΛΗΝΙΚΗ, το Κόσοβο ανήκει στη Σερβία...