Monday 3 November 2008

ΤΡΙΚΑΛΑ - ΑΕΚ 73-75

Δυνατές μονομαχίες έγιναν κάτω από τα δύο καλάθια, αφού τόσο η ΑΕΚ, όσο και τα Τρίκαλα, ήθελαν πάση θυσία τη νίκη. Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης η Ένωση έδειξε τα "νύχια" της και προσπάθησε να πάρει διαφορά. Δεν τα κατάφερε όμως, διότι ο Χαριτόπουλος με τρίποντο και ο Παπακώστας με δίποντο ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά στους έξι πόντους (28-22). Στο συγκεκριμένο σημείο η ΑΕΚ επέδειξε αδράνεια, με συνέπεια το σκορ να διαμορφωθεί σε 38-26 τρία λεπτά πριν την λήξη. Η αυλαία του ημιχρόνου έπεσε με τα Τρίκαλα να προηγούνται με 44-33 και με την ΑΕΚ να έχει πετύχει μόλις τρία τρίποντα σε 11 προσπάθειες.
Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προπσάθησε να "πριονίσει" τη διαφορά με επιτυχία. Χάρη στους Δορκοφίκη, Παπανικολάου και Νέμεθ έφθασε σε απόσταση αναπνοής (50-47). Πήρε την πρωτοπορία μάλιτα, (55-53) χάρη σε σερί 5-0. Η καλή άμυνα που έπαιξε η ομάδα του Φλεβαράκη της έδωσε πρωτοπορία οκτώ πόντων.
Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 23-22, 44-33, 53-50, 73-75

Η Μακεδονία είναι μια και ΕΛΛΗΝΙΚΗ, το Κόσοβο ανήκει στη Σερβία...